W czym pomoże Ci planer budowlany i w jaki sposób używać go przed i w czasie trwania budowy?
Budowa domu to zdecydowanie duże przedsięwzięcie i może wydawać się przytłaczające, zwłaszcza inwestorom bez wcześniejszego obycia w temacie. Wiąże się z całym mnóstwem ważnych decyzji, które nawet przy założeniu, że wszystko pójdzie gładko, są nie lada wyzwaniem. Niestety scenariusz budowy domu bez żadnych, choćby drobnych komplikacji zdarza się niezwykle rzadko. Z doświadczenia wiemy z jak dużym stresem jest to związane.
Odkąd prowadzimy na Instagramie profil firmowy, wiemy, że jest bardzo wiele osób, które planują budowę, ale nie wiedzą jak się za nią zabrać lub zwyczajnie potrzebują wsparcia w podjęciu dobrych decyzji. To właśnie zainspirowało nas do stworzenia planera budowlanego. Pisaliśmy go z myślą o tych, którym przydałby się dobry znajomy z branży, który podpowie jak odpowiednio przygotować się do budowy, skoordynować pracę fachowców i przejść przez cały proces jak najłatwiej, a przy tym zmieścić się w budżecie. Jeśli po przeczytaniu tego wstępu nadal zastanawiasz się, czy planer budowlany da Ci coś więcej niż darmowe artykuły w Internecie, zobacz poniżej, co konkretnie zyskasz budując z planerem!
Korzyści budowy z planerem:
* Wiesz, jak przygotować się do budowy, w tym, jakie konkretne kroki podjąć jeszcze przed i tuż po zakupie działki,
* Rozumiesz, potrafisz zaplanować i kontrolujesz kolejność i przebieg prac,
* Wiesz, jak przygotować się do współpracy z fachowcami, czego od nich oczekiwać i w jaki sposób upewnić się, że dobrze wykonali swoją pracę,
* Wiesz, gdzie zaoszczędzić, a na co przeznaczyć więcej środków,
* Budżet nie wymyka Ci się spod kontroli,
* Masz wszystkie kluczowe kwestie wyjaśnione w jednym miejscu – krótko i konkretnie,
* Możesz na bieżąco robić notatki, bo Twój planer budowlany jest wydrukowany na porządnym papierze i solidnie oprawiony ,
* Oszczędzasz czas i zamiast przedzierać się przez gąszcz materiałów w Internecie (w dużej mierze pisanych przez osoby bez praktyki na budowie), możesz w spokoju spędzać czas tak, jak lubisz.
A teraz przejdźmy do konkretów, jeśli chodzi o treść.
Planer budowlany jest podzielony na dziewięć rozdziałów. Jego struktura odzwierciedla dziewięć kroków, na które podzieliliśmy budowę domu – począwszy od wyboru i zakupu działku, a skończywszy na zakończeniu budowy. Całość ma 230 stron, z czego większość to wskazówki dla Ciebie. Między nimi wplecione są części interaktywne, które będą wymagać Twojego zaangażowania. By to lepiej zobrazować, są to sekcje oznaczone symbolem ołówka (trochę jak w książce do angielskiego ;), które trzeba będzie wypełnić, odhaczyć zadania, podsumować swoje preferencje i wymagania wobec przyszłego domu, a także postępy prac na poszczególnych etapach.
Jak to wygląda w praktyce? Każdy rozdział rozpoczyna się podsumowaniem w postaci planu działania, który bezpośrednio nawiązuje do treści danego rozdziału. Tuż za planem działania znajdziesz bardziej szczegółową listę zadań, która służy jako aktywne narzędzie do planowania (możesz tam wpisać daty), ale również jako podsumowanie postępu prac na danym etapie (odhaczasz to co zostało już zrobione).
Treść poszczególnych rozdziałów zależy oczywiście od zadań i prac, które są w nich opisane, ale, żeby nie było zbyt ogólnikowo, weźmy na tapetę rozdział nr. 2 – KONCEPCJA I PROJEKT.
Pracę z tym rozdziałem zaczniesz od określenia swoich oczekiwań względem przyszłego domu, ale również względem projektu i współpracy z architektem. Dzięki tej analizie łatwiej będzie Ci zdecydować czy w Twoim konkretnym przypadku lepiej sprawdzi się projekt gotowy, czy na zamówienie. W kolejnym kroku dowiesz się co to MPZP/warunki zabudowy i jak mogą wpłynąć na Twoją wstępną koncepcję. Następnie, na prostych szkicach omówimy optymalne posadowienie Twojego domu na działce oraz optymalny rozkład pomieszczeń. Część teoretyczną zakończą wskazówki dotyczące obniżenia kosztów budowy oraz zabudowy działki o nieregularnym kształcie. Po tym wstępie teoretycznym, bez problemu określisz parametry domu, na których Ci zależy, co z kolei ułatwi rozmowę z architektem lub poszukiwania gotowego projektu.
W kolejnej części rozdziału drugiego skupimy się na przygotowaniu do współpracy z architektem, dowiesz się, co wchodzi w skład projektu oraz jak uniknąć późniejszych problemów z konstrukcją budynku.
W ostatniej części tego rozdziału uwzględniliśmy listę kluczowych decyzji, które musisz podjąć na tym etapie, żeby uniknąć wprowadzania zmian na etapach późniejszych, ponieważ może Cię to dużo więcej kosztować lub okazać się skomplikowane, a czasem niemożliwe. Dzięki planerowi budowanemu dowiesz się, o co zadbać i w którym momencie tak, żeby uniknąć komplikacji i niechcianych niespodzianek.
Na sam koniec, dla tych, którzy decydują się na zakup projektu gotowego, uwzględniliśmy proces adaptacji projektu oraz miejsce na notatki.
Jak pracować z planerem budowlanym?
Pracę z planerem warto rozpocząć od przeczytania całości, a następnie wracać do poszczególnych rozdziałów na konkretnych etapach budowy. Część wykonawcza planera budowlanego, czyli rozdziały 5-8 zawierają dodatkowo szacunkowy czas wykonania poszczególnych prac, a także zaangażowanie inwestora. Dzięki nim łatwiej będzie Ci dysponować swoim czasem, a przy tym nie dać się zaskoczyć okresami bardziej intensywnego zaangażowania z Twojej strony. Będziesz wiedzieć co, po co, kiedy i z kim. W sumie o to nam w głównej mierze chodziło.
Zależało nam na stworzeniu prostego, ale przyjemnego w użytkowaniu narzędzia, które umożliwi Ci gładkie przejście przez proces zakupu działki i budowy domu, bez zbędnych problemów i stresu. Tego życzymy wszystkim użytkownikom planera, a w razie wątpliwości zapraszamy na nasz profil na Instagramie, na którym publikujemy tematy związane z budową domów jednorodzinnych, odpowiadamy na pytania i służymy radą, kiedy tylko jest to możliwe.