Planer budowlany

Jak zbudować dom i nie osiwieć?

Jak zbudować dom i nie osiwieć? Czyli o tym co najczęściej spędza sen z powiek osobom rozpoczynającym budowę domu i w czym konkretnie może pomóc im Planer Budowlany.

Kto budował ten wie – ogrom decyzji, kroków do podjęcia i związany z nimi stres mogą przytłaczać. Pisząc z perspektywy osoby zajmującej się tym tematem na co dzień, rzadko zdarza się budowa, która jest w 100% przewidywalna, niczym nie zaskoczy, a wręcz przeciwnie – pójdzie gładko i zgodnie z planem. Wszystkiego oczywiście nie da się przewidzieć, ale dobre przygotowanie może bardzo wiele zmienić. Poniżej przedstawiliśmy pięć obszarów, które z naszego doświadczenia najczęściej stresują inwestorów indywidualnych, zwłaszcza jeśli budują swój pierwszy dom. Nie będę Was oszukiwać, nie na wszystkie mamy bezpośredni wpływ. Jednak lepsze zrozumienie całego procesu budowy na pewno da Wam poczucie większej kontroli, ułatwi podjęcie dobrych decyzji i zmniejszy ogólny poziom stresu, a przecież tego właśnie chcemy. Tylko skąd znaleźć na to wszystko czas, gdzie szukać materiałów i komu zaufać? Praktycznie wszystko można dziś znaleźć w Internecie i to za darmo, ale przedarcie się przez gąszcz informacji, zidentyfikowanie tych, które Wam się przydadzą, a do tego zweryfikowanie czy źródło jest wiarygodne, będzie bardzo ambitnym i czasochłonnym zadaniem. Tym z Was, którzy wolą ten czas poświęcić na coś przyjemniejszego przyda się Planer Budowlany! Ale żeby nie przedłużać wstępu, do rzeczy!

1. Koszty budowy

Obawy o przekroczenie budżetu nie są bezpodstawne. Koszty mogą łatwo wzrosnąć z powodu niespodziewanych problemów (np. z gruntem, zmianą cen materiałów, dodatkowymi pracami) lub decyzji, które trzeba podjąć na etapie budowy. Mimo, że na wiele z tych elementów nie mamy wpływu, dobry kosztorys budowy zmniejszy stres związany z nieplanowanymi wydatkami. Co konkretnie polecamy?

* Warto stworzyć i przez cały okres trwania budowy prowadzić własny plik budżetowy, a konkretnie – niezależnie czy będzie to plik w Excelu czy jakaś sprytna aplikacja, bazując na wycenie wykonawców oraz ocenie innych dodatkowych kosztów, spisz wszystkie ‘przewidywane’ koszty w jednym miejscu, a potem w miarę wykonywania planu i postępów na budowie, aktualizuj swój plik o ‘aktualne’ kwoty, czyli to co zapłaciłeś.
* Jak zrobić to dobrze? Koniecznie weź pod uwagę cały proces budowy domu, czyli od zakupu i przygotowania działki, przez budowę stanu deweloperskiego, po wykończenie terenu wokół domu. Co konkretnie się na to składa? Tu pomoże Planer Budowlany. Dzięki niemu zapoznasz się z całym procesem budowy domu jeszcze przed rozpoczęciem prac i łatwiej będzie Ci rozpisać budżet i upewnić się, że nic nie zostało pominięte. Dodatkowo, w okresach promocji, wszystkie rzetelne opinie o Planerze nagradzamy gotowym plikiem, w którym będziesz mógł śledzić koszty swojej budowy – warto więc zostawić opinie na stronie Planera.
* Ważne: budżet musi mieć pewną elastyczność. My rekomendujemy dołożenie ok. 10-15% całkowitej kwoty na pokrycie nieplanowanych kosztów.

2. Opóźnienia w realizacji

Opóźnienia związane z pracami budowlanymi są niestety powszechne, a długotrwała budowa może powodować poczucie utraty kontroli nad projektem. Nawet pogoda może pokrzyżować plany Twojej ekipie. Wykonanie pewnych prac wymaga sprzyjającej aury, a deszcz, śnieg i niska temperatura będą utrudniać i przedłużać zakończenie prac. Dodatkowo, brak pełnej wiedzy o przebiegu prac sprawia, że osoby rozpoczynające budowę często czują się niepewnie co do postępu i terminów.

Na to może nałożyć się wybór niewłaściwych wykonawców, z którymi trudno się porozumieć lub którzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków. Opóźnienia, zmiany w harmonogramie czy niezgodności co do jakości wykonania to dodatkowy stres dla inwestora. Jak im zapobiec?
Na pogodę nie mamy wpływu, ale zawarta w Planerze Budowlanym wiedza o przebiegu prac na budowie krok po kroku, ułatwi Ci zrozumienie ile czasu mogą zająć jej poszczególne etapy. Żeby jeszcze bardziej to uprościć, rozdziały dotyczące prac budowlanych zawierają szacunkowy czas wykonania poszczególnych prac. Oczywiście to tylko szacunki, ale dzięki nim zorientujesz się, jeśli ekipa będzie przedłużać wykonanie swoich zadań – coś co zwykle zajmuje 2 dni, może zająć 3 dni, ale nie 2 tygodnie.

3. Niezliczona ilość decyzji do podjęcia

Budowa domu wiąże się z ogromną ilością wyborów, jak np. materiały budowlane, instalacje, wykończenia, a także zmiany w projekcie. Dla wielu osób proces podejmowania tak wielu decyzji może być przytłaczający i stresujący, a zmęczenie decyzjami sprawia, że zaczynamy się mniej przykładać, starając się zamknąć temat jakkolwiek, byle szybciej. Łatwo wtedy o błędy. I tu Planer Budowlany będzie nieocenionym sprzymierzeńcem! Zawiera mnóstwo prostych porównań dostępnych rozwiązań i materiałów, które ułatwią Ci podjęcie dobrych decyzji nie tonąc przy okazji w nieskończonej liczbie opcji. Z praktyki wiemy co sprawdza się lepiej, co można zrobić taniej, a za co warto zapłacić więcej. Ta wiedza w pigułce została zawarta w Planerze, po to żeby ułatwić Ci życie.

4. Błędy w projekcie i wykonaniu oraz zmiany w projekcie w trakcie budowy

Niepewność co do jakości używanych materiałów i jakości pracy wykonawców, np. nieszczelne instalacje, źle zamontowane okna, niestarannie wykonane fundamenty to kolejny powód do stresu. Nieprawidłowe wykonanie prac może prowadzić w przyszłości do kosztownych poprawek, a niechęć do wprowadzania poprawek na etapie budowy może wpływać na ostateczną jakość domu.

Zdarza się, że w trakcie budowy dochodzi do sytuacji, w których niektóre elementy projektu nie są realizowane zgodnie z planem. Może to wynikać z błędów w dokumentacji, w wymiarach lub po prostu z braku komunikacji między inwestorem a wykonawcami.

Do tego dochodzi konieczność wprowadzania poprawek, czy to na zlecenie inwestora (np. zmiana układu pomieszczeń, dodanie nowych instalacji, zmiana wykończenia) czy ze strony firmy wykonawczej. Firma wykonawcza może zaproponować zmiany ze względu na mało praktyczne lub zbyt drogie rozwiązania zawarte w projekcie. Tylko dobry wykonawca zwróci Wam na to uwagę i zaproponuje lepsze rozwiązanie. Tego typu zmiany często wiążą się z dodatkowymi kosztami (w przypadku zmian inwestorskich) i opóźnieniami, a ich wprowadzenie może być źródłem stresu. Budując z Planerem, wielu z tych zmian możecie uniknąć. Jak? Planer Budowlany podpowiada co w którym momencie należy ustalić i jakie decyzje podjąć, żeby uniknąć późniejszych kosztownych zmian. Dzięki niemu będziesz wiedzieć co dokładnie musi być ustalone na etapie projektu, a z czym można poczekać, kiedy jest ostatni moment na rozplanowanie gniazdek i z jakimi konsekwencjami wiąże się odkładanie pewnych decyzji na później.

5. Problemy z pozwoleniami i przepisami

Proces uzyskiwania pozwolenia na budowę to ostatni temat, któremu się przyjrzymy. Wydaje się mało skomplikowany, ale również on może być powodem do stresu, zwłaszcza gdy napotkamy na nieoczekiwane przeszkody związane z lokalnymi przepisami, zgłoszeniami sąsiedzkimi czy koniecznością uzyskania dodatkowych zgód. Czasem, z powodu niejasności w przepisach, mogą pojawić się opóźnienia lub konieczność wprowadzenia zmian w projekcie.

Tego typu problemy trudno przewidzieć, chociaż lokalny architekt zazwyczaj wie, z którym urzędem współpracuje się lepiej, która działka może okazać się bardziej problematyczna, itd. I mimo, że inwestor sam niewiele może w tych kwestiach zdziałać, już sama świadomość tego jakie potencjalne ‘komplikacje’ może nieść za sobą zakup konkretnej działki, z czego składa się projekt domu i co potencjalnie może wpłynąć na wydłużenie procesu uzyskania pozwolenia na budowę doda Wam pewności siebie.

Skoro już jesteśmy przy formalnościach, niezwykle szczegółowo opracowaliśmy temat przyłączy czyli mediów. Dość zawiłe procesy rozłożyliśmy na czynniki pierwsze i przedstawiliśmy w oparciu o proste kroki, tak żeby inwestor rozumiał kolejność wykonywanych prac, kto konkretnie jest za co odpowiedzialny, co z kim załatwić, itd. Do tego dorzuciliśmy trochę porad z praktyki. Temu rozdziałowi poświęciliśmy bardzo dużo uwagi i jesteśmy przekonani, że będzie nieocenioną pomocą dla Wszystkich świeżo upieczonych posiadaczy działek budowlanych.

Planer Budowlany powstał głównie po to, żeby pomóc każdemu, kto buduje swój wymarzony dom, ale nie zna się na tym temacie, zmienić często stresujące doświadczenie budowy w ekscytującą przygodę, która dostarczy dobrych wspomnień i radości z dobrze podjętych decyzji. Tego Wam wszystkim życzymy!

DO GÓRY
KOSZYK 0